10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzimy  Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To ważny i potrzebny temat, o którym warto pamiętać i rozmawiać nie tylko w tym dniu. Jak ważny, pokazuje to badanie EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) * :
?U niemal 25% badanych w wieku od 18 do 64 lat zdiagnozowano minimum jedno zaburzenie psychiczne. W skali populacji kraju, przekłada się to na 6 (!) milionów Polaków, cierpiących z powodu problemów psychicznych.
?10% Polaków – w przełożeniu to aż 3,5 miliona ludzi – boryka się z zaburzeniami nerwicowymi.
?U blisko 1 miliona Polaków zdiagnozowano poważne zaburzenia nastroju, w tym również groźną depresję.
?U 12,8% Polaków stwierdzono problemy psychiczne, wynikające z nadużywania substancji psychoaktywnych, z czego 11,9% badanych nadużywało alkoholu.
Tak wygląda statystyka. A za nią stoją nie tylko liczby, ale również ludzkie historie i dramaty. Zdrowie psychiczne bywa bagatelizowane. Tymczasem, jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Być może słyszysz nieraz „nie przesadzaj”, „nie wyolbrzymiaj”, czasem może stwierdzasz „muszę sobie dać radę samodzielnie”… Pamiętaj, jeśli czujesz, że jest Ci trudno, że potrzebujesz wsparcia – to jest to w porządku. Masz prawo sięgać po pomoc i szukać sposobów na to, aby polepszyć komfort swojego życia.
Wokół Ciebie są specjaliści, którzy są gotowi pomóc. Jest wiele możliwości: telefon zaufania, poradnie specjalistyczne, gabinety, ośrodki.
Być może dziś jest ten dzień, byś zastanowił się:
?W jaki sposób dbasz o zdrowie psychiczne?
?Czego potrzebujesz w związku ze swoim zdrowiem psychicznym?
?Jak możesz poprawić jakość swojego życia, dbając o samopoczucie?
profilaktyka/promocja-zdrowia/jakdzialazdrowyczlowiek/zdrowie-psychiczne-polakow-w-roli-glownej-mozg/
fot.Priv